Strakatí teplokrevníci

Chov teplokrevných koní ve strakaté barvě má v Evropě tradici po několik staletí. V 17. a 18. století byli velmi oblíbení koně v zajímavých barvách v chovech lipických koní, kladrubáků a španělských koní. Postupně tato móda vymizela a znovu se objevila ve 20. století. Po druhé světové válce se strakoši objevili v chovu pruských trakénů a na přelomu tisíciletí byl nejpoužívanější hřebec Camaro (Le Duc x Elvis).

Druhá, daleko oblíbenější a úspěšnější, linie byla založena KWPN hřebcem Samber (Pericles xx x Ordonnans), který má registrován přes 1000 potomků. Strakaté zbarvení pochází od jeho matky Tiny D, která ho získala od gerderlandských koní a měla množství barevných potomků. Samber sám dosáhl výkonnosti GP v drezuře s jezdkyní Monique Peutz (několik let tato skvělá trenérka dělala soustředění také u nás v Čechách a trénovala i našeho hřebce Special Coloured) a ve skocích 130 cm.

Samber

Samber je zakladatelem nejúspěšnější strakaté linie sportovních teplokrevníků, kdy mnozí dosáhli nejvyšší skokové výkonnosti a neztratili se ani v drezuře. První hřebec, který se dostal do nejvyšších skokových soutěží byl Utah van Erpekom chovatele Willyho Ulenaerse z Belgie, který s Johnem Whitakerem dosáhl výkonnosti 160 cm. Nejúspěšnějším synem Utaha je Ulyss Morinda (Utah van Erpekom x Jalisco), který velmi dobře závodil až do úrovně 160 cm s Belgickým jezdcem Rickem Hemerickem. V naší stáji se narodili hned tři potomci Utah van Erpekoma. První je homozygotní kobylka Wonder Girl, která byla zakoupena in utero v klisně Wibrině přímo u chovatele Utah van Erpekoma, Willyho Ulenaerse. Dále se u nás narodili dva hřebečci Gangster Utah, který byl prodán do Mexika a Eros Utah, jenž našel novou majitelku v Čechách. V roce 2023 byl u chovatele Utah van Erpekom zakoupen homozygotní hřebeček Frisco van Erpekom (French Touch’s Dream x Pablo), jehož matka je sestrou Utaha.

Utah van Erpekom

Další strakatý plemeník linie Samber, který dal množství výborných sportovních koní byl Limbo (Concorde x Rivaal). Dva jeho synové dosáhli výkonnosti 160 cm – Copabella Visage (Limbo x Latano I) a Utah van de Rock (Limbo x Mozart des Hayettes) a stali se využívanými plemeníky. Velmi populární dcera Limba byla klisna Catapulte (Limbo x Fedor), kterou jezdil světoznámý francouzský jezdec Michel Roberts.

V Čechách byl jediný úspěšnější strakatý plemeník Taarlon (Taarlo x Shagya Mimoňský), který byl otcem prvního koně Anny Reinbergerové Westa (Taarlon x Bourbon). V našem chovu jeho krev jako jediná nese klisna Tiba (Ibišek x Taarlon) a její dcera Tita Bernstein (Bernstein x Ibišek). Potomci Taarlona měli v Čechách určitý úspěch do úrovně L až S v parkuru i drezuře a například v Německu v chovu působil jeho plavobílý syn Talisman GF (Taarlon x Morgengold II).

Taarlon